25 Sep 2008
Geschreven door: Ton Wesseling - Online Dialogue in: achtergrondinfo, analyse, bezoekers, campagne analyse, presentaties, video, websites
Al eerder schreef ik over clicktale. Een tool die op webanalisten.nl af en toe gebruikt wordt om inzicht te krijgen in scroll- en klikgedrag en het gebruik van formulieren. Hoewel clicktale, los van het formulieren gedeelte, nog niet uitblinkt in geaggregeerde analyse (het duidelijk maken wat nu de inzichten zijn uit het gedrag van losse bezoekers van een website) kwam ik al surfende op het bedrijfslog een zeer interessant onderzoek tegen waarvoor gegevens op juist 1 aggregatie niveau hoger heel goed zijn gebruikt.
Wat kunnen we leren van alles dat clicktale meet over alle websites? Specifiek: wat is het gemiddelde scrollgedrag van een websitebezoeker? Zijn er verschillen in kliks benden en boven de “vouwlijn” (het gedeelte tot aan waar een website binnen een browser zonder scrollen zichtbaar is)? Wie scrollt er helemaal tot onderaan en is er verschil in gedrag per browserresolutie? Informatie die zeer de moeite waard is. Ik zal hier de highlights behandelen. Wil je het volledige onderzoek met conclusies en aanbevelingen lezen gebruik dan de onderstaande 3 links:
Overview van de test
91% van de opgevraagde pagina vertoningen hadden een scroll-balk.
76% van de pagina vertoningen met een scroll-balk, waren gedeeltelijk gescrolld.
22% van de pagina vertoningen met een scroll-balk, waren tot onderaan gescrolld.
Hoe “hoog” is een website?

Tot hoeveel procent van de website wordt er gescrolld?

Hoeveel procent van de bezoekers scrollt er helemaal naar beneden bij welke pagina hoogte:

Waar zit nu eigenlijk die “vouw” gemiddeld op een pagina:

Tips vanuit Clicktale op basis van deze gegevens:
Ik weet het zelf niet zo met de scroll tip. 22% scrollt wel, en dus 78% ziet. Binnen deze 78% uiteraard zal niet iedereen de noodzaak gehad hebben om te scrollen (eerder al gevonden wat men zocht), maar het mag toch zeker niet verwaarloosd worden?
* Sneller op de hoogte? Abonneer je gratis op onze RSS feed of ons Twitter kanaal !
7 Reacties
Erik
26|Sep|2008 (8:12) 176% van de pagina vertoningen met een scroll-balk, waren gedeeltelijk gescrolld.
22% van de pagina vertoningen met een scroll-balk, waren tot onderaan gescrolld.
Met andere woorden 98% scrollt minimaal een gedeelte?
Robin Telgenhof
26|Sep|2008 (9:30) 2@Erik,
Ja, dat maak ik er ook uit op. Volgens mij klopt je conclusie niet helemaal Ton.
Ton Wesseling - Online Dialogue
26|Sep|2008 (12:20) 3Hmm, ik las in de bron: 76% scrollt iets (en dus 24% niets) en van de 100% (waarvan 24% niets) scrollt slechts 22% tot het einde (en dus 54% scrollt iets maar niet tot het einde). Nog eens herlezen.. het was laat al
Wendy van der Steen
26|Sep|2008 (13:43) 4Deze algemene cijfers zeggen ook weer niet zo heel veel. De mate waarin de bezoeker scrolt hangt ook af van het niveau van de pagina in de hele website. Op het hoogste niveau (de homepage) wil hij zich snel kunnen orienteren. Dan is het belangrijk dat de pagina goed scanbaar is (dus veel tussenkopjes, niet te lange lappen tekst). Maar een of twee lagen dieper heeft de gebruiker waarschijnlijk een veel specifiekere zoekvraag. Dan vindt hij het vaak niet erg om meer te lezen. De pagina’s kunnen dan ook langer zijn. Overigens geldt dit alleen voor platte tekst. De belangrijkste navigatieknoppen moeten zich wel boven de vouw bevinden.
Iets anders is het gebruik van illustraties. Uit sommige onderzoeken blijkt, dat gebruikers toch eerst gaan lezen. Ik denk dat ook dat te maken heeft met het niveau van de pagina en met de zoekvraag van de ontvanger.
Albert
27|Sep|2008 (12:30) 5Heel interessante onderzoeken waar naar mijn mening te weinig aandacht aan wordt besteed. Van grafische ontwerpers krijg ik nogal eens de vraag ‘hoe dat nou zit met die scrollbar’. Wat is het advies? Zelf ben ik over het algemeen voorstander van langere, scrollbare pagina’s (zolang ze maar niet te lang zijn) en zolang het belangrijkste boven de fold staat om bezoekers te triggeren.
Waar ik benieuwd naar ben is of er onderzoek bestaat waaruit blijkt dat verschillende (doel)groepen gebruikers wel of niet (of minder) scrollen. Zo heb ik het gevoel dat ervaren internetters veel vaker snel scrollen (scannen) en onervaren veel minder. Maar ik heb geen onderzoeksresultaten om dat te onderbouwen.
Anouschka Scholten
27|Sep|2008 (12:47) 6Ik ben het volledig eens met de reactie van Wendy en zou daar nog aan willen toevoegen, dat het niveau van de pagina niet alleen het scrollgedrag bepaalt.
Het doel van de bezoeker, bepaalt of deze scrollt of niet.
Is de bezoeker zich aan het oriënteren, zoekt hij ingangen naar relevante informatie, dan heb je het over overzichtspagina’s die effectiever zijn wanneer ze boven de fold overzicht en inzicht bieden in deze oriëntatie- of zoekfase.
Wil de bezoeker (uitgebreid) geïnformeerd worden, dan voorziet een pagina waar al deze informatie in één keer goed gestructureerd uiteengezet wordt in deze gebruikesrbehoefte. Scrollen is hier dan ook geen enkel probleem.
@Ton, je advies ‘Minimaliseer je tekst en maximaliseer het gebruik van plaatjes’ vind ik in deze context helemaal lastig te plaatsen. Ik denk dat dat een andere disussie is: in hoeverre ondersteunt beeldmateriaal het gebruiksgemak in de zin van maakt het de inhoud begrijpelijker of informatie beter vindbaar?
Ton Wesseling - Online Dialogue
28|Sep|2008 (13:32) 7Het is inderdaad zo dat volgens de bron 24% niet scrollt als dit wel kan, 22% tot het einde scrollt als er gescrolld kan worden en dus 54% gedeeltelijk scrollt. Raar werkwoord overigens scrollen
@Anouschka de tips komen van Clicktale en niet mijzelf, hoewel ik er wel voorstander van ben. Zij basseren dit op de inzichten uit gedrag volgens de door hun geaggregeerde data. Met jou eens dat dit geen vuistregel kan zijn. Het hangt inderdaad af van wat je wilt overbrengen / waar de bezoeker in zijn proces zit!
@all
Helder en mee eens dat dit slechts geaggregeerde data is. Het bied inzichten maar is zeker niet 1 op 1 voor alle pagina’s door te vertalen. Wat is het doel van je pagina, wat komt je bezoeker daar doen, hoe breng je de informatie over etc.
Leuk was geweest te weten hoeveel % van de bezoekers infomatie zochten en deze niet konden vinden omdat ze hiervoor moesten scrollen (en dit niet deden), of hoeveel % van de bezoekers die scrollden kregen hierdoor ook de informatie die ze zochten
Meest interessant is voor mij de verdeling van de fold (bij ongeveer 50% van de mensen beneden de 600 pixels!). Een goede positionering lijkt 520 pixels voor het houden binnen de fold. Ideale opmaak van pagina’s is dan 980 breed en 520 hoog?
Laat een reactie achter